Asiantuntija: Suomen tämänhetkinen armeija hätyyttäisi vihollisen
Sotahistorian tutkija Ilmari Hakala uskoo, että Suomen armeija on yhä voimissaan.
Tutkija Ilmari Hakalalla on valoisa näkemys tämän päivän armeijakeskusteluun ja suomalaisnuorukaisten sotakuntoon.
– Ei suomalaista nuorisoa kannata hirveästi moittia. Kun olen heidän kanssaan jutellut, on käynyt ilmi, että nuorten henki on ihan samanlaista kuin ennenkin, Ilmari Hakala vakuuttaa.
– Eihän sellaista sotaa, joka käytin 70 vuotta sitten, käytäisi nykypäivänä. Kun 1930-luvulla järjestettiin kutsunnat, eivät kaikki sodassa olevat olleet siinä kunnossa, että he voisivat olla armeijassa, hän jatkaa.
– Aina puhutaan siitä, kuinka huono kunto nuorilla on. Ei nykypäivän ihmisen tarvitse lähteä Helsingistä kävellen Ruokolahdelle 200 kilometrin päähän. Hänet viedään sinne jollain välineillä.
"Ei varaa palkka-armeijaan"
Ilmari Hakala tyrmää myös ajatukset nykynuorison pilalle hemmottelun vaikutuksista sotakuntoon.
– Hemmottelun vaikutus siihen, mikä se nuorten henki sitten on, ei voi olla kovin suuri. Kyllä osa yhteiskunnasta oli hemmoteltuja silloin ennenkin.
Hakalan mukaan palkka-armeijaan ei kertakaikkisesti ole varaa, mutta Suomi pärjää silti vielä hyvin juuri niin kuin asiat ovat.
– Kyllä me vielä ainakin tällä hetkellä saamme asevelvollisella armeijalla semmoisen kynnyksen aikaiseksi, ettei kellään ole uskallusta tulla tänne.
Studio55.fi/Siiri L'Ecuyer
Uusimmat: Studio55.fi
Mainos
Uusimmat Studio55.fi jaksot

Meiju Suvas
Vieraana laulaja Meiju Suvas

Katsojakysymys

Voiko korkea verenpaine johtua yksinäisyydestä?

Yksinäisyys
Maalaislääkäri Tapani Kiminkinen vastaa katsojakysymyksiin yksinäisyydestä

Allergikolle ja astmaatikolle sopivat joulukukat
Vieraina allergianeuvoja Anne Vuorenmaa ja Viherpihan päätoimittaja Auli Honkanen.

Kyösti Mäkimattila ja Teemu Roivainen
Vieraina tangolaulajat Kyösti Mäkimattila ja Teemu Roivainen

Sopivat ruuat ärtyneelle suolistolle
Vieraana ravitsemusterapeutti Reijo Laatikainen.

Vieraana Anna-Leena Härkönen
Vieraana Anna-Leena Härkönen

Miten läheisen muistisairaan raivokohtauksien kanssa pärjää ja jaksaa?

Onko B12-vitamiinista apua Alzheimerin tautiin?