Studio55-risteilyt jatkuvat syksyllä Baltic Princessillä sekä Silja Europalla
![]() |
Keväällä 2010 aloitettiin MTV3:n ja Tallink Siljan yhteistyönä Studio55-teemaristeilyt, jotka räätälöitiin tv-ohjelman henkeen 50+ -ikäryhmälle. Kevättiistaisin risteiltiin suosittujen artistien viihdyttämänä.
Teema oli matkustajien mieleen, ja tästä syystä Studio55-risteilyjä päätettiin jatkaa syksyllä Baltic Princessillä. Lisäksi myös Turussa risteilevä Silja Europa saa tiistaiteemakseen Studio55:n.
Syksy tuo televisiossa Studio55.fitä juontavan Markku "Mape" Veijalaisen mukaan Baltic Princessin lähdöille 21.9. ja 19.10. ja Silja Europan lähdöille 14.9. ja 12.10.
Ajan Sävelet vie muistoihin
![]() |
Studio55-risteilyiden ohjelmat ovat molemmilla laivoilla hieman erilaiset, vaikka yhteisiäkin elementtejä löytyy – Markku Veijalaisen ollen yksi niistä. Baltic Princessin risteilyillä on luvassa kahdesti kuukaudessa Ajan Sävelet -teema, joka tuo laivalle 50-, 60- ja 70-luvun musiikkia ja tunnettuja suomalaisia esiintyjiä. Laivalla esiintyvät mm. Dallapé-orkesteri (19.10.), Eini (9.11.), Päivi Kautto-Niemi (7.12.) ja Taiska (21.12. ).
Lisäksi Baltic Princessillä svengataan Merisvengeissä, joissa mukana mm. Nat Newborn Big Time. Tämä 18-jäseninen big band esittää suomipopin ja -rockin big band swing- tai cha cha cha -versioita. Höysteenä tarjoillaan muutama "singalong"-ikivihreäkin.
Haluatko itse ääneen?
![]() |
Silja Europan Studio55-risteilyjen erikoisuutena on "Kolmen kuninkaan tarina", jossa tangokuninkaat Jukka Hallikainen, Risto Nevala ja Marko Lämsä jutustelevat ja laulavat, sekä Saija Palinin vetämä Ikivihreät-musiikkivisa.
Lisäksi Silja Europan tiistailähdöillä nähdään Open Mic –tuokiot, joissa kaikilla esiintymishaluisilla on tilaisuutensa loistaa. Silja Europan asiakkaat ovat toivoneet Open Micin kaltaisia ohjelmanumeroita jo pitkään suoraan laivan henkilökunnalta. Nyt tämä loistava idea toteutetaan, ja syksyllä mikrofonin varteen voivat tarttua muutkin kuin lauluintoiset. Toki laulaakin saa, mutta nyt esiintymishaluiset voivat lausua runoja, kertoa vitsejä, imitoida tai ilmaista itseään muutenkin kuin laulun keinoin.
Syksyn esiintyjiä Silja Europalla ovat mm. Four Cats (5.10. ja 6.11.) ja Ladyt laineilla: Vieno Kekkonen ja Marion Rung (23.11. ja 7.12.) sekä Vieno Kekkonen ja Lea Laven (21.9.).
Studio55-risteilyiden ohjelma on räätälöity erityisesti aikuiseen makuun. Teemaristeilyillä viihdytään hyvän musiikin ja tunnettujen suomalaisten artistien parissa. Tällä risteilyllä kulutetaan ahkerasti myös tanssilattiaa, joten pakkaa tanssikengät mukaan, sillä niille on parketilla käyttöä!
Varaa oma Studio55- risteilysi puhelimitse 0600-15700 ma-pe klo 8-21 ja la-su klo 10-18 (0600-puhelut 1,74€/vastattu puhelu + aina pvm/mpm) tai
www.tallink.fi /
www.silja.fi.










