Luulisi,ettei henkisesti pysty koskaan sovittamaan tekosiaan minkäänlaisten muurien sisällä...
Vankila on mielestäni rangaistusmuoto.
Tehty teko jää kuitenkin aina mieleen,sekä kirjoihin ja kansiin.
Saatikka sielun sopukoihin hänelle ken väärin tekee.....
sutjakka
2010-04-21 06:37Onko kuvan rouvalle tuomittu vankilarangaistus?
Ei virallisesti vielä,mutta jos oikeus tapahtuu,niin tuomitaan,kyseessähän on ns.Ulvilan tapaus,ajatus nyt kuitenkin lähinnä oli se,että onko kuitannut,murhan istuttuaan muutaman vuoden vankilassa.
Mielestäni toisen ihmisen surmannut henkilö ei kuulu,enää koskaan liikkua vapaana toisten seurassa,ikäänkuin mitään ei olisi koskaan tapahtunut.ko.rouvaa vastaan minulla ei ole henkilökhtaisia siteitä,otin vaan esim.kun hän, kuitenkin jokapäivä on lehtien sivuilla julkisesti ollut. 
Ei voi. Ei mitään rikosta voi sovittaa istumalla vankilassa. Jotenkinhan ihmistä on rangaistava ja parempaakaan ei ole keksitty.
Mielestäni talousrikolliset,rattijuopot ja muut ei tappajat pitäisi vain alistaa palvelutehtäviin,joissa he hyödyttäisivät yhteiskuntaa.
Rikollinen tuskin parantaa tapojaan linnassa istuessaan,päin vastoin kaverit opettavat lisää temppuja.
Pitkä vankilatuomio varmasti sairastuttaa mielen ja sopeutuminen yhteiskuntaan vapautumisen jälkeen on taatusti vaikeaa.
Kaikki muuttuu lyhyessäkin ajassa ,saati pitkässä. varmasti pelottaa mennä asioita hoitamaan ,kun on kaikesta ihan ulkona.
Vankila pitäisi mielestäni varata vain kaikkein hirveimmille tapauksille,eli niille jotka jatkuvasti vaarantavat toisten turvallisuuden.
Vankilat pitäisi muuttaa "kovennetuiksi" työsiirtoloiksi. Vankien kuuluisi hankkia jopa ruokansa työllään.Kuolemantuomio rangaistuksena takaisin käyttöön. EU-ja Sengen sopimus alapään pyyhepaperiksi.
Olen pitkälti samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa. Rikollisuus on aina vaan raaempaa ja mukana on useimmiten monenlaisia päihteitä. Työnteko olisi hyvä asia ja maksaisi edes jossain määrin vankien täyshoidon. Monet tarvitsisivat mielenterveyteen hoitoa, se vain lienee mahdotonta kun sitä ei täällä ulkopuolellakaan enää onnistuta järjestämään.
Studio55.fi uusii tänään lähetyksen, jossa Matti "Kid" Hytönen kertoo työstään päihdeongelmaisia vankeja auttavassa KRIS-järjestössä. Vankilaelämä on tullut myös Hytöselle menneinä vuosina tutuksi. Aihe herättää voimakkaitakin mielipiteitä. Jaa lisää näkemyksiäsi vankeudesta ja rangaistuksista. Mitä mieltä olet kuolemantuomiosta? Entä tuomioiden pituudesta Suomessa - toteutuuko oikeus?