Rekisteröidy
Unohtuiko salasana?
Ohje

Studio55 -keskustelut

Lajittele: ⇕ Luotu ⇕ Kirjoittaja

24.01.2012 09:37

Studio55.fi tutustuu tänään keisarillsiista pääsiäismunistaan ja ylellisistä koruesineistään tunnetun Fabergén maailmaan.


Mikä on itsellesi arvokkain koru, jonka omistat - onko kyseessä sukuaarre, lahja vai esimerkiksi vihkisormus? Mitataanko korun arvo rahassa vai tunteissa? Millaisia muistoja rakkaimpiin koruihisi liittyy?


24.01.2012 11:07

HYVÄ JA TÄRKEÄ KORU KESTÄÄ AIKAA. KORUUN LIITTYY MUISTOJA, OLIPA SE SAATU TAI  ITSE OSTETTU.


KORUN VOI HYVILLÄ MIELIN LAHJOITTAA JO ELÄESSÄÄN SELLAISELLE HENKILÖLLE, JONKA ARVELEE ARVOSTAVAN SITÄ.


OLEN ANTANUT MIELUISIA KORUJANI  LÄHEISILLENI, KÄYTÖSSÄ NÄKYVÄT OLEVAN.


 


Viesti poistettu koska sen kirjoittaja ei enää ole Studio55:n jäsen.

24.01.2012 16:56

Solmioneulani lienee tärkein vaikka en käytä sitä juuri koskaan.


Vaimoni kaulariipus ja yksi sormus ovat saman kohtalon kokeneina samassa paikassa.


Kummankaan vakiosormuksia en laske koruiksi.


Vaimolla tärkeys riippuu kuulemma tilaisuudesta, vaatetuksesta yms.


freelance
Anneli
Espoo

24.01.2012 17:05

Laughing Eniten käyttämäni koru on: "usko-toivo-rakkaus" -sarjaan kuuluva "toivo-kaulakoru" .. muistaaksen Ristomatti Ratian suunnittelma. Siihen on hyvä lastenlastenkin tarttua.


24.01.2012 22:33

Smile Oli hieno ohjelma tänään aamulla  studio 55


Fabergè koruista ja muista upeista teoksista kaikkihan ne on kuin koruja käytetty todellakin kaikissa jalokiviä joista ne kaikki on tehtynä sekä hopea ja kultaa pronssia . Muutama vuosi sitten oli Itäsuomessa Kivikeskukssessa Juuassa se näyttely ja kävin katsomassa noita upeita töitä uskomattomia kauniita ja kuinka piti oikein suurennuslasilla katsoa joitain että erotti ne pienenpienet istutetut jalokivet monissa teoksissa ja kuinka valtavan suuren upean työn osanneet tehdä ja silloisilla välineillä .


Toivottavasti tulee uudelleen se näyttely suomeen ja ihan varmasti menen katsomaan uudelleen se on niinhäikäisevän kaunista ja upeaa työtä ei ne näkyneet edes niin hyvin noissa kirjoissa ja kuvissa kaikki mitä ne oikeasti on .


Toivottavasti se seuraava näyttely jos sellainen tulee myös mainostetaan paremmin sen vain sattumalta näin jonkin lehden siis mainoksen näin jossa se oli .  Ja olihan se itäsuomen seikkailu muutenkin silloin todella mukavaa . Itäsuomessa ihmiset on todellakin mukavia helposti tutustuvia ja hyväntuulisia ja kokee heti että on tervetullut , ainakin minulle oli oikein positiivinen matka silloin kesällä sinne Itäsuomeen Joensuussa vietin myös aikaa silloin sekin oli näkemättä elämässä vielä . Kaunis kaupunki mukava paikka


Kiitos studio 55 ohjelmasta oli todella mukava ja toi muistot näyttelystä samalla