Rekisteröidy
Unohtuiko salasana?
Ohje

Studio55 -keskustelut

  1. / Kaikki teemat
  2. / 3. Keskiviikko - Mennään matkalle
  3. / Haaveiletko muutosta Espanjaan?
« Alkuun | < Edellinen 1 2 Seuraava > | Loppuun »

Haaveiletko muutosta Espanjaan?

Lajittele: ⇕ Luotu ⇕ Kirjoittaja
yllapito
Studio55 Toimitus

27.01.2010 08:20

Studio55.fissä vierailee tänään ahkera espanjankävijä Päiviö Pyysalo. Netin puolella on luettavissa lisää kokemuksia maasta. Oletko sinä haaveillut Espanjaan muutosta joko osaksi vuotta tai pysyvästi? Oletko kenties jo ehtinyt asua maassa? Millaisia kokemuksia sinulla on Espanjasta?

27.01.2010 10:29

Kyllä haaveilen mutta gran canarille.saari on tullut tutuksi jo 1970 luvulta aina tähän päivään asti.luultavasti käyntejä saarelle minulla on noin 60 kerrtaa.

vtoikka
Viola

27.01.2010 10:31

Kyllä kai näillä pakkasilla jokainen haluaisi olla lämpimässä. Asia on vain nii, ettei kaikilla ole varaa ostaa kimppa-tai omaa asuntoa Aurinkorannikolta ! Toivoisin, että jonakin päivänä puhuttaisiin vuokrattavista asunnoista, kimppa-tai yksin. Mutta minulla on sellainen tunne, että tämäkin foorumi pitää parhaina asiakkaina varakkaita ihmisiä, raha ratkaisee, muut arvot eivät.

vatsaranta

Kuopio

27.01.2010 11:00

Lomalukaalin omistuskuvio kuullosti toimivalta. Suomessakin on samanlaisia ratkaisuja. Olen mukana 12 osakkaan kimpassa, jossa omistamme osakeyhtiömuotoisesti lomamökin Kolilla. Jokaisella on neljä lomaviikkoa vuodessa eri vuodenaikona ja ne kiertävät, eli 12 vuoden kuluttua on taas sama viikko. Aivan oleellista kimppaomistamisessa on, että on hyvät, selkeät ja kaikkien mukana olevien hyväksymät säännöt. Meillä esimerkiksi on ammattilaisten tekemä kunnostus-siivous jokaisessa vaihtovälissä. Silloin ei olla riippuvaisia kenenkään siisteyskäsityksistä ja kaikki on sovitussa kunnossa kun loma alkaa! Olemme toimineet jo 20 vuotta hyvin, vaikka suurin osa meistä ei ole koskaan tavannut muita osakkaita. Vasta nyt on ensimmäinen osake vaihtamassa omistajaa ja etsimme perhettä, joka "sopii kimppaan", eli hyväksyy valmiiksi siäänajetun systeemin.

27.01.2010 13:06

Espaanjaan muutto!

Me ei koskaan haaveiltu muutosta Espanjaan. Nyt kuitenkin olemme täällä jo yhdeksättä talvea, aina 7-8 kk vuodessa. Hyvin viihdytään. Meitä suomalaisia on täällä asustamassa  saman verran kuin jossain pikkukaupungissa. Jokaisella on tietenkin ollut omat syynsä tänne tuloonsa.

Jotkut tulevat tänne terveydellisistä syistä. Paljon on ns."veropakolaisia", Nuoremmat tulevat tänne töihin. Me ollaan vaan yksinkertaisesti suomen kaamosta ja talvea paossa. Tänne muuttaessa täytyy lähteä siitä, ettei ole lomalla, vaan tekee samoja asioita kuin suomessakin. Harrastumahdollisuuksia on täällä jokaiselle jotakin, pääasia että tekee jotain. Tietenkin suomalaisia ravintoloita on monia, missä tapaa maanmiehiään, ja löytyy seuraa, ettei tunne itsään yksinäiseksi. Itse en pidä sitä hyvänä ratkaisuna, sehän johtaa vaan ongelmasta toiseen.

Tänä aikana hinnat on nousseet täällä melko paljon, mutta vieläkin varmaan kolmanneksen halvempaa on ruoka kuin suomessa. Ei tarvi HK-sinistä tuoda tullessaan. Ei tarvi nälkää nähdä.

Itse harrastan paljon liikuntaa, täällähän siihen on läpi talven mahdollisuus ilmaston suhteen. Hyvät patikointi maastot vuorille. Joka syksy uudelleen mykistyy maisemien kauneudesta, kun nousee ylös mäelle. Taivas on sininen ja välimeri kimmeltää auringossa. Kirkkaalla ilmalla näkyy afrikan rannikko selvästi.

Täällä on myös 4vuodenaikaa kuin suomessakin. Onhan tämä manner-eurooppaa. Talvi on vaan lyhyt ja sadepäiviä vähän. lunta en ole täällä ollessani nähnyt, kuin Sierra Nevadan lumiset huiput siintää kaukana.

Kaikesta huolimatta. käväisen joka talvi katsomassa suomen talvea ja teen mutkan lappiin saakka. Jostain syystä parin, kolmen viikon kuluttua Aurinkorannikko nousee taas arvoon arvaamattomaan ja kiva palata takaisin, nauttimaan lämmöstä ja valosta,  Miramar.


27.01.2010 16:48

23-vuotta sitten ostimme kaupungin keskustan, rannassa olevan kerrostalon ylimmän kerroksen kolmion, paikallinen ilmaisu kaksi makuuhuonetta.

Pisin rupeama on ollut 3kk.

Nykyään olemme siellä keväisin ja syksyisin.

Paikka on niemimaan kaakkois-kulmassa ja sydäntalven yöt ovat kylmät. Nyt jopa käynyt miinuksen puolella.

Heinä-elokuu ovat riivatun kuumia ja ruuhkaisia.

Kokeilimme talviasumista mutta asunnon kylmin paikka, kylpyhuone, ei tuntunut mukavalta.

Keskitalven, kuten nyt olemme Suomen lämpimässä katkaisten sen välillä piipahduksella jossain oikeasti lämpimässä.

Kiertomatkat ja Keski-Euroopan kaupunkilomat ja autolla kiertely vievät myös aikansa.

23:n vuoden aikana muutos Espanjassa on ollut huima. Kustannuksia ajatellen oleellisin ero on asumisessa.

78m2:n asuntomme hoitovastike vuodessa on hieman yli 400E sisältäen porteron palkan.

Eipä tuo mikään haaveiden täyttymys ole mutta mukava vaihtoehto kuitenkin.

Sähköt ja veden pidämme päällä läpi vuoden joten kämppään voi huoletta mennä milloin tahansa. 

 


meri
Meri

28.01.2010 00:06

Näin mummoikäisenä kyselen lapsiperheisen palveluista aurinkorannoilla...? Onko kouluissa saatavilla erityisopetusta esim Lu-Ki-vaikeuksiiin / puheterapiaa ?

Millaisia kokemuksia koulunkäynnistä mikäli primäärivaikeuksia kielenkehityksessä ilmenee?

 

 

 

 


28.01.2010 08:03

Pyysalon haastattelu.

Omat kokemuksemme ja elämäntapamme ovat hyvin pitkälle saman suuntaisia.

Muutamia erojakin on.

Pyysaloilla yhteisomistus, meillä 52vkoa/vuosi josta johtuen työelämässä ollessamme annoimme porteron vuokrata asuntoamme 10%:n provisiolla.

Vuokralaiset espanjalaisia ja vuokrat tulivat täsmällisesti.

Matkustelimme silloinkin muualla. Pisin yhtäjaksoinen poissaoloaika oli 3,5-vuotta.

Nyt, täyden joutilaisuuden vuosina emme ole vuokranneet vaan pitäneet sen omassa, lastemme, tuttaviemme ja tuttavantuttavien käytössä.

Kevät ja syksy Espanjassa, silloin, tällöin muualla niemimaalla kierrellen.

Vuosittain ka. neljä Espanjan ulkopuolelle suuntautuvaa matkaa.

Suomalaisten kanssa emme ole tekemisissä mutta lähiseudun espanjalaisista on tullut tuttavia ja talossamme asuvien norjalaisten, espanjalaisten ja englantilaisten kanssa seurustelemme sattumanvaraisesti.

Elämme tavallista elämää. Ravintolassa käymme ka. kerran kuukaudessa. Rantakuppiloissa päivittäin.

Asuntomme sijainnista johtuen emme tarvitse mitään kulkuvälinettä emmekä julkisia liikennevälineitä. Kaikki on lähellä ml. ranta. Ulko-ovelta vesirajaan 20m ja hoidetulle hiekkarannalle rannan suunnassa 150m.

Kuntosali on jo kaukana, matkaa noin kilometri. 

Emme ole sinne juuttuneet mutta mukavaa kun kaikki on valmiina partakoneesta kalsareihin, hammasharjasta sandaaleihin.

Meidän itsemme päätettävissä milloin ja kuinka kauan. Residenttiä ei ole tarkoitus hankkia.


pokkoli
Paavo Koli
ornitologi

28.01.2010 09:33

Talven vietto Espanjassa ei vaadi varallisuutta. Ei ole pakko ostaa omaa asuntoa, sillä vuokra-asuntoja on tarjolla pilvin pimein. Asuntojen ikkunoissa on usein ilmoitus, jos asunto on vuokrattavana. Kun vietimme ensimmäisen talvemme Espanjassa 2000-luvun alussa, ei sinne lähtiessä ollut edes asuntoa tiedossa. Ensimmäinen asuntomme sijaitsi meren rannalta noin 400 metrin päässä. Se oli kahdessa kerroksessa. Vuokra oli 350 euroa kuukaudessa ja sisälsi vedet sähköt ja kaiken mitä asumiseen tarvitaan kuten astiat ja liinavaatteet. Elikkä vietimme tässä asunnossa nelisen talvea ja tämä sijaitsi Torreviejassa, Costa Blancan alueella.

pokkoli
Paavo Koli
ornitologi

28.01.2010 09:41

Viime talven vietimme samalla alueella, mutta toisessa asunnossa ja vuokra oli suunnilleen samanlainen. Asunnot ovat kesäasuntoja, joten jos joskus tuulee kylmemmin, niin saattavat ikkunaverhot heilua tuulen voimasta. Tietysti kerrostaloasunnot ovat lämpöisempiä. Liikuntamahdollisuudet meren rannalla ovat tietystikin sitä harrastavalle plussaa. Lisäksi meillä oli käytössämme fillari, joilla maaseuturetkien tekeminen oli hauskaa puuhastelua.

pokkoli
Paavo Koli
ornitologi

28.01.2010 09:49

Alueella asuu paljon suomalaisia, joten jos haluaa olla tekemisissä heidän kanssaan, se on tietystikin mahdollista ja heihin törmääkin kaikkialla. Miinuksena täällä rannikon alueella samoinkuin koko Espanjassa on rikollisuus, elikkä taskuvarkaita on lähes joka paikassa missä runsaammin on ihmisiä liikenteessä. Ovat samaa kansallisuutta kuin tänne Suomeenkin rantautuneet. Tällä hetkellä asuntoja on todella runsaasti saatavana sekä vuokra- että omistusasuntoja ja hinnat ovat menneet roimasti alas päin. Jos lisäksi onnistut vuokraamaan asunnon espanjalaiselta suoraan, saat sen halvemmalla kuin suomalaisilta.

pokkoli
Paavo Koli
ornitologi

28.01.2010 10:03

Asunnot vuokrataan aina kalustettuina, joten mitään suuria tavaramääriä ei tarvitse mukanaan raahata ja mekin kun tiesimme menevämme sinne seuraavana talvena uudestaan, niin jätimme tavaroitamme sinne säilöön. Torreviejassa ja sen ympäristössä  vietetään viikottain useissa paikoissa markkinoita, joissa shoppailu on aina kokemus tinkimisineen. Alueella toimii lisäksi Suomi-seura, että jos aika tulee pitkäksi niin sinne vaan.

28.01.2010 16:01



meri
2010-01-28 00:06

Näin mummoikäisenä kyselen lapsiperheisen palveluista aurinkorannoilla...? Onko kouluissa saatavilla erityisopetusta esim Lu-Ki-vaikeuksiiin / puheterapiaa ?

Millaisia kokemuksia koulunkäynnistä mikäli primäärivaikeuksia kielenkehityksessä ilmenee?

 

meri

Fuengiroolassa toimii suomalainen koulu. Peruskoulusta Lukioon saakka.

Uskon, että sieltä saa opetusta kaikeen tarvittavaan!

Terv Miramar

 

 





toiskorva
Raimo
ukki

07.02.2010 11:31

Empähän taida muuttaa mihkään,täällä on ihan hyvä olla.

henriikka
Maija-liisa

24.03.2010 15:51

Hei vaan kaikille! Kiinnostaisi tietää onko näillä palstoilla rutu-sakkia.Onkohan Fuengirolan leirintäalue vielä olemassa, emme ole viiteen vuoteen olleet siellä päin. Terv:henriikka.