Rekisteröidy
Unohtuiko salasana?
Ohje

Studio55 -keskustelut

  1. / Kaikki teemat
  2. / 5. Perjantai - Irti arjesta
  3. / Mikä Kalevalassa on hienointa?
« Alkuun | < Edellinen 1 2 Seuraava > | Loppuun »

Mikä Kalevalassa on hienointa?

Lajittele: ⇕ Luotu ⇕ Kirjoittaja
yllapito
Studio55 Toimitus

26.02.2010 08:24

Valtioneuvos Riitta Uosukainen tarkastelee päivän Studio55-lähetyksessä kansalliseepostamme Kalevalaa naishahmojen näkökulmasta. Netin puolella Uosukainen kertoo, ketkä nykypäivän naiset on rinnastettavissa Kalevalan naisiin. Psykologi puolestaan heittää ilmoille kysymyksen, ovatko nykyajan naiset jo liian vahvoja. Mikä sinun mielestäsi on hienointa Kalevalassa? Kuka henkilöhahmoista on suosikkisi? Onko nykynaisissa samaa sitkeyttä kuin Kalevalan ajan sisarissaan?

26.02.2010 09:40

Kyllähän Riitta Uosukainen on niitä vahvoja Kalevalan naisia.Kalevalaa.jpg

26.02.2010 11:36

Kylläpä kolahti tämä Riitta Uosukaisen haastattelu. Ihailin häntä jo hänen puhemiesajallaan. Ja kun seuraavan kerran pääsen Suomeen, on etsittävä Kalevala käsiin ja tutustuttava siihen kunnolla kansakouluajan pakkoluvun jälkeen.

Mutta en malta olla kertomatta ajasta, jolloin asuimme Etelä-Afrikassa, 15 vuotta, meillä suomalaisilla naisilla, Pretorian ja Johannesburgin alueella, oli tapana kokoontua noin kerran kuussa milloin kenenkin luona ja kun sitten saimme Skandinaavisen kirkon, saimme kokoontua siellä. Yksi porukan perustajajäsenistämme, Helena van den Burgh, (kuoli helmikuussa Englannissa) ja tietysti me muutkin, keksimme porukalle nimen joka oli Pohjan Akat! Ja kyllä se on ollut niin, että kun on vuosikymmenet asunut muualla, niin naisten voima näkyy. Tulleeko se Kalevalasta?

Täällä Puolassakin on naisten porukoita moneen harrastukseen ja yhdessä asioiden hoitoon ja vaikka mihin. Asun valitettavasti niin kaukana Varsovasta, jossa meitä pääasiassa on, etten pääse tapaamisiin ja siksi mm yritän olla yhteydessä muihin tämän Studio55:n kautta. Olisin hyvin kiitollinen ja iloinen, kun saisin yhteydenottoja tai vastauksia kirjoitelmiini. Hyvää päivän jatkoa kaikille ja hyvää Kalevalanpäivää!


26.02.2010 23:30

Hei cardemumma KIITOS,kun kirjoittelet kuulumisiasi "muilta mailta vierahilta"

Kommentoin sitten kun olen virkeämpi,nyt nukku-Matti kutsuu. Leijonilla menee peli tosi huonosti,

joten nukkumaan meno on järkevä valinta.

Hyvää yötä kaikille,

revontulet

 


27.02.2010 13:48

Cardemumma mukava kun seuraat Studion kirjoituksia ja kerrot omia koemuksiasi ulkomailla asumisesta.Minä suunnittelen itsekin lähivuosina muuttoa etelämmäksi asumaan.Pariin varteenotettavaan maahan olen jo käynyt tutustumismatkalla,Ranska on ykkösenä ja Italia kakkosena,Espanja oli myös vahva ehdokas,mutta putosi monien syiden vuoksi harkinnasta.Molemmissa maissa asuvilta tuttavilta olen myös saanut arvokasta tietoa käytännön asioista ym.Eurooppa pidemmälle en halua muuttaa koska inhoan pitkiä lentomatkoja ja euro rahana helpottaa ,ei tarvitse valuuttaa vaihtaa ym,turvallisuuskysymykset myös ratkaisivat valinnat.Ranskan ja Italian kieliä on tullut opiskeltua jonkin verran ja pänttääminen jatkuu.Kirjoittele sinä kokemuksiasi Puolassa asumisesta ja kaikesta muustakin.

Hyvää viikonloppua ja Hyvää Kalevalan päivää.terv.joriini


27.02.2010 20:54

Kyllä meissä lienee sitkeyttä, kuten Kalevalan naisissa - saammehan "rakkineemme" toimimaan.

Hyvää Kalevalan päivää! Toivottelee Pelagea

 Uutta Kalevalaa

Tuho tulkoon tietoverkkoon,
piru PC:nsä periköön!
Nouskoon käry skannereista
pauke kuulukoon koneista!

Valvoin hullu vuorokauden
tehdessäni tiedostoa,
joka otti ja katosi,
pyyhkiytyi kuin poutapilvi -
vaiko viirus sen tuhosi!?

Nyt saa riittää rimpuiluni,
painun perkele pellolle,
menen metsään miettimähän,
kera kynän ja paperin.

Käytän päätä, en päätettä,
sähköisen sekundan juurta,
megamakulan sydäntä...

Kirjoittamaan käyessäni,
ruvetessani runolle,
haikullepa hankkeissani,
tankan tuottoon tahtoessa
tilttasi tehopelini,
kompuutterini kärähti,
näytönohjainta närästi,
empi myös emolevyni.

Jopa mustui miehen muoto,
kävi kasvot kalvakaksi,
käsitteli kännykkäänsä,
apuvoimia aneli.

Saapui huolto huomenissa,
kannen alle kurkisteli.
Kotvasen konetta tutki,
siitä loihi lausumahan
sanasen tuon virkkoi:

Myy jo myllysi museoon,
kuljettele kierrätykseen
ikäloppu ihmehesi,
reporanka rakkineesi -
ei tule kalua tästä!

Osta entistä ehompi,
vehje uusi uljahampi,
kirjokansi kirkkahampi,
joka kirjaa kiirehesti,
eikä vitkaasti vikise.

Kotvan kaivoin kupehetta,
kurkistelin kukkaroa,

laskeskelin lanttejani,
etsiskelin eurojani,
enkä löytänyt mitänä..

Petollinen pentiumi,
vanha mikroni mitätön
teki tempun tietäjälle,
rumat runon rustaajalle.

Vaan on vielä vanha konsti:
onhan pännä ja paperi!

- tuntematon runonlaulaja

 

 


28.02.2010 09:34

Pelagea!

Oikeassa olet, kyllä meillä on vielä sitkeyttä ja sisua, tällä tekniikan aikakaudella,

Tästä ajasta voisi tehdä vaikka uuden "eepoksen" kaikesta missä me aiotaan pysytellä vielä pitkään mukana.

Paljon tervetuloa takaisin Suomeen. Kauniiseen valkoiseen maailmaan. Joka oli oikein valkoinen helvetti, mutta nyt muuttui valkoiseksi satumaaksi. Kaunista! Ter. Miramar


28.02.2010 21:14

Mikä hienointa?KIELI,vielä sittenkin ,kun sen kirjailija Kai Nieminen kirjoitti nykysuomen muotoon

Kalevala 1999.Teos on sovitelma ja käännös Lönnrotin alkuperäisteoksesta ja käännetty nykysuuhun paremmin sopivaksi.Nieminen on sanonut;"Lönnrot itse kutsui jälkipolvia seuraamaan hiihtämäänsä latua,osoittamaansa tietä;en olisi hänen kutsumattaan tohtinut tähän työhön ryhtyä."      -revontulet

 


28.02.2010 21:38

Olen nähnyt Kalevalan myös näyttämöllä Oulun kaupunginteatterin esittämänä v.2005,

jonka oli näyttämölle kirjoittanut ja ohjannut Samuli Reunanen.Nautinnollinen kolmituntinen vierähti loistavaa esitystä seuratessa tyttäreni ja hänen kuusi vuotiaan tyttärensä kanssa.Jopa tämä lapsi seurasi näytelmän kulkua osoittamatta kyllästymistä ja seuraavana päivänä kertaili tapahtumia muistaen niin Väinämöisen,Joukahaisen kuin Ilmarisen ja heidän repliikkejään.

   " VELISENI,HYVÄ YSTÄVÄ,NYT KUN SATUIMME TAPAAMAAN,

TARTU KÄTEENI JA RYHDY LAULAMAAN KANSSANI.LAULETAAN

YHDESSÄ ISILTÄ PERITYT LAULUT,KERROTAAN MITÄ MEILLE

ON KERROTTU,JOTTA NUORETKIN KUULISIVAT VÄINÄMÖISESTÄ JA

ILMARISESTA,LEMMINKÄISESTÄ JA JOUKAHAISESTA,SAISIVAT TIETÄÄ

MITÄ AIKOINAAN TAPAHTUI POHJOLAN PERILLÄ JA KALEVALAN KANKAILLA."

 

    - Kai Nieminen:Kalevala 1999.

 

 


01.03.2010 12:24

Tuulista maanantai-aamua Puolasta ja kiitos palautteista. Oli jo välillä sellainen tunne, että kirjoittelen avaruuteen. Kiva vaihtaa ajatuksia ja lukea mukavia tarinoita kalevalankielellä. Suomen kieli on todella herkullista ja monivivahteista. Toivoisin, että kouluissa alettaisi taas opettamaan puhetaitoa. Itse jouduin aikoinaan jo kansakoulussa lukemaan aineitani, se tietysti jännitti ihan kamalasti, mutta siitä, jos mistä on ollut valtavasti hyötyä myöhemmin. Ja entäs ne laulukokeet?! Huh, mutta kummasti niistäkin selvittiin ja olen mm nauttinut suunnattomasti kuorossa laulamisesta.

Tästä se viikko taas alkaa kevättä kohti!


01.03.2010 13:05

Hei cardemumma,

talvisaikaan on todellakin kirjoiteltu vähempi kuulumisia,

otettu kantaa toisten kirjoituksiin,jospa kevään tullen virkistymme!

Jatka sinä kirjoittelua on mukava kuulla kuulumisia "rajojen takaakin

ja myöskin siitä miten tapaatte muita maanmiehiänne-naisianne ja toiminnastanne

heidän kanssaan.Se POHJAN AKAT kuulostaa sopivalta nimeltä Suomen naisille!

Onko teistä kukaan kotoisin POHJANMAALTA,ainakin Etelä-pohjanmaalla (olen sieltä kotoisin) miehet kutsuvat

vaimojaan AKOIKSI,eikä se siellä ole haukkumanimi.

 

Räntäsateisin terveisin,

revontulet


01.03.2010 15:24

Minä olen syntyisin Etelä-Pohjanmaalta, siellä tosiaan miehet tämän tästä nimittelevät vaimojaan Akoiksi.

Minä kyllä opin ymmärtämään , että akka on kielteinen muoto, jota käytettiin ollessa jostain syystä närkästynyt

vaimolleen. Minua ei kyllä koskaan ole sanottu akaksi, enkä hyväksyisi koko sanaa.


01.03.2010 17:41

Pohjan Akat oli tosiaan Helena v d Burghin aivoitusten alkulähde ja mekin, silloin nuoret naiset hiukan sitä kavahdimme, mutta kun tarkemmin sitä keskenämme pohdimme, tulimme siihen tulokseen, että kyllä se suomalaista naista toisella puolen maapalloa hyvin kuvasi, niin se sitten virallistettiin meidän pöytäkirjoihimme. Itse olen Pohjois-Karjalainen, kasvanut kylläkin Pohjanmaalla, Vihannin Kaivoksella, suon keskellä, ja enemmänkin kuulin sanaa emäntä, vaimosta ja miehenikin sitä käyttää mielellään. Ensin se tuntui aika tylyltä, mutta itse asiassa sehän on kunnianimitys talon valtiattarelle ja vaimoksi valitulle.

Aion korjata tilanteen heti tilaisuuden tullen ja ottaa selvää Pohjan Akan persoonasta, joten kaikki kommenttini saattavat olla täysin perättömiä. Muistuu mieleen: Pohjan Akka, harvahammas.... Kuulostaa aika kalmalalta...!

Pistäkää tulemaan tarkempaa tietoa!

Täällä tuulee, ei enää lunta, muutama likainen kasa ja krookukset ym sipulikukat puskevat varsia maan pintaan...

Terveiset kaikille!


01.03.2010 18:33

Meillä on maa vielä paksun lumen peitossa jopa eteläisessä suomessa

ja lisää tulee.

Pohjolan emäntä eli Pohjan akka on Suomalaisen mytologian hahmo,

joka Kalevalaisessa tarustossa emännöi myyttistä pöhjolaa."

 

cardemumma,lisätietoa saat GOOGLE:sta:Pohjan akka Kalevala!!!!

revontulet


01.03.2010 18:37

........myyttistä POHJOLAA(ei pöhjolaa)